LATEST ARTICLES

Интервју со др. Ирена Цветковиќ во однос на предлог-законот за спречување и заштита од...

Беше објавен предлог Законот за спречување и заштита од дискриминација. Веќе беше објавено дека сексуалната ориентација влегува во Законот како...

Премиерот Заев на прославата по повод 5 години од работењето на ЛГБТИ Центарот за...

Премиерот Зоран Заев присуствуваше и зеде збор на прославата во организација на ЛГБТИ Центарот за поддршка по повод 5 години...

Првата српска жена и лезбијка премиер, неизвесна

Во пресрет на гласањето во парламентот, Ана Брнабиќ, досегашен министер во владата на Вучиќ, јавно декларирана лезбијка, ја губи поддршката...

Ана Брнабиќ е новата премиерка на Србија и третиот отворено-геј премиер во Европа

На конференција за медиуми, Претседателот на Србија Александар Вучиќ објави дека иден мандатар за состав на српската влада е Ана...

Околку 35 објави на официјалната Фејсбук страна на Владата обоени во боите на виножитото...

Преку Иницијативата за рамноправен однос на Владата на Р.М. кон ЛГБТИ лицата во државата, обоени преку 35 објави (речиси сите...

Иницијатива за рамноправен однос на Владата кон ЛГБТИ популацијата

Иако беше сменета десничарската влада на ВМРО-ДПМНЕ, проблемите со човековите права на ЛГБТИ лицата во Македонија остануваат. Интересот и брзината за...

Четири кралици во финалето на „геј олимписките игри“

И оваа сезона, во претпоследната епизода, пред големото финале на RuPaul's Drag Race не беше елиминиран ниту еден од натпреварувачите. За...

Најстарото порно во светот, од пред три илјади години, вклучува и геј двојки

Од рубриката, интересни и кул ЛГБТИ факти од минатото издвојуваме: 1. Во Египет, двајца мажи задолжени за маникирот на кралското семејство,...

Претходната влада ги одбила сите три сценаријата со ЛГБТИ тематика на режисерката Софија Теодор

Во интервју за Фокус, режисерката Софија Теодор ја обвинува поранешната влада за хомофобија, а како што вели не им смета...