На конференција за медиуми, Претседателот на Србија Александар Вучиќ објави дека иден мандатар за состав на српската влада е Ана Брнабиќ, припадник на ЛГБТИ заедницата и досегашна министерка за државна управа и локална самоуправа.

Ваквата одлука на Вучиќ, секако дека наиде на огромно негодување од повеќе политичари во Србија, меѓу кои можеби најгласен беше коалициониот партнер на Вучиќ, Драган Марковиќ Палма.

Палма веднаш по конференцијата, на својот Фејсбук профил напиша: ” Ана Брнабиќ не е мој премиер”. 

Александар Марковиќ Палма, претседател на Единствена Србија
Ваквата реакција на претседателот на Единствена Србија не е изненадување. Тој неодамна за медиумите изјави дека идниот премиер на Србија треба да е “домаќин, кој има деца и знае како да се грижи за деца”.

Иако Ана Брнабиќ засега нема деца, сите нови студии направени од еминентни и кредибилни институти и универзитети во светот, покажуваат дека децата на истополовите брачни двојки уживаат подобра здравствена слика и се посреќни. Но, ваквите научни истражувања тешко дека можат да се носат со закоравената балканска демагогија, со која се користат најголем број од политичарите за прибирање ситни политички поени кај неедуцираните и замаени широки маси.