Гејштина

Home Вести Гејштина

Интервју со др. Ирена Цветковиќ во однос на предлог-законот за спречување и заштита од...

Беше објавен предлог Законот за спречување и заштита од дискриминација. Веќе беше објавено дека сексуалната ориентација влегува во Законот како...

Првата српска жена и лезбијка премиер, неизвесна

Во пресрет на гласањето во парламентот, Ана Брнабиќ, досегашен министер во владата на Вучиќ, јавно декларирана лезбијка, ја губи поддршката...

Ана Брнабиќ е новата премиерка на Србија и третиот отворено-геј премиер во Европа

На конференција за медиуми, Претседателот на Србија Александар Вучиќ објави дека иден мандатар за состав на српската влада е Ана...

Околку 35 објави на официјалната Фејсбук страна на Владата обоени во боите на виножитото...

Преку Иницијативата за рамноправен однос на Владата на Р.М. кон ЛГБТИ лицата во државата, обоени преку 35 објави (речиси сите...

Иницијатива за рамноправен однос на Владата кон ЛГБТИ популацијата

Иако беше сменета десничарската влада на ВМРО-ДПМНЕ, проблемите со човековите права на ЛГБТИ лицата во Македонија остануваат. Интересот и брзината за...

Најстарото порно во светот, од пред три илјади години, вклучува и геј двојки

Од рубриката, интересни и кул ЛГБТИ факти од минатото издвојуваме: 1. Во Египет, двајца мажи задолжени за маникирот на кралското семејство,...

Претходната влада ги одбила сите три сценаријата со ЛГБТИ тематика на режисерката Софија Теодор

Во интервју за Фокус, режисерката Софија Теодор ја обвинува поранешната влада за хомофобија, а како што вели не им смета...

Која е најстрејт работа која сте ја направиле?

Во Америка се слави Месецот на гордоста, а шоуто на Џими Кимел го слави на за нив својствен начин. Ги...

Активни геј момци по прв пат фрлаат поглед на својот “цвет”

Во промотивно видео, јутуберот Дејви Уејви, разговара со активни геј момци, кои по прв пат ќе го вперат огледалото кон...

Шокантно! Владимир Путин би одбил да се тушира до хомосексуалец

Путин, низ разговор за руската војската, изјавил дека би одбил да се тушира до геј маж доколку се најде, во...
- Реклама -

Популарно