Гејштина

Home Вести Гејштина

Интервју со др. Ирена Цветковиќ во однос на предлог-законот за спречување и заштита од...

Беше објавен предлог Законот за спречување и заштита од дискриминација. Веќе беше објавено дека сексуалната ориентација влегува во Законот како...

Ана Брнабиќ е новата премиерка на Србија и третиот отворено-геј премиер во Европа

На конференција за медиуми, Претседателот на Србија Александар Вучиќ објави дека иден мандатар за состав на српската влада е Ана...

Иницијатива за рамноправен однос на Владата кон ЛГБТИ популацијата

Иако беше сменета десничарската влада на ВМРО-ДПМНЕ, проблемите со човековите права на ЛГБТИ лицата во Македонија остануваат. Интересот и брзината за...

Претходната влада ги одбила сите три сценаријата со ЛГБТИ тематика на режисерката Софија Теодор

Во интервју за Фокус, режисерката Софија Теодор ја обвинува поранешната влада за хомофобија, а како што вели не им смета...

Шокантно! Владимир Путин би одбил да се тушира до хомосексуалец

Путин, низ разговор за руската војската, изјавил дека би одбил да се тушира до геј маж доколку се најде, во...

Две топки сладолед од истиот вкус – по брачна еднаквост во Австралија

Гигантот за производство и продажба на сладолед, "Бен енд Џерис", повеќе нема да служи две топчиња сладолед од истиот вкус,...

Интервју со фронтменот на отпорот за права на ЛГБТИ лицата во Македонија: Антонио Михајлов

Кој е Антонио Михајлов? Антонио има 32 години, родум од Штип, од 2003 год живее во Скопје. Има завршено додипломски...

Во Македонија изведена првата операција за промена на пол

За прв пат во Македонија, кај 33-годишна транс-жена е извршена операција за промена на полот. Интервенцијата ја изврши тим на...

Виножито над Скопје по изгласаните уставни промени

Во средата на 16.07.2014, со 82 гласа за, 6 против и 1 воздржан, без опозиција, во Собранието на Р.М. беше изгласан...

Геј ученик крунисан за кралица на матурската вечер во Конетикат

Насир Флеминг ученик во средното училиште во Денбари, Конетикат се вклучил во трката за „кралица на матурската вечер“ иако не...
- Реклама -

Популарно