Гејштина

Home Вести Гејштина

Интервју со фронтменот на отпорот за права на ЛГБТИ лицата во Македонија: Антонио Михајлов

Кој е Антонио Михајлов? Антонио има 32 години, родум од Штип, од 2003 год живее во Скопје. Има завршено додипломски...

Иницијатива за рамноправен однос на Владата кон ЛГБТИ популацијата

Иако беше сменета десничарската влада на ВМРО-ДПМНЕ, проблемите со човековите права на ЛГБТИ лицата во Македонија остануваат. Интересот и брзината за...

Активни геј момци по прв пат фрлаат поглед на својот “цвет”

Во промотивно видео, јутуберот Дејви Уејви, разговара со активни геј момци, кои по прв пат ќе го вперат огледалото кон...

Ана Брнабиќ е новата премиерка на Србија и третиот отворено-геј премиер во Европа

На конференција за медиуми, Претседателот на Србија Александар Вучиќ објави дека иден мандатар за состав на српската влада е Ана...

Околку 35 објави на официјалната Фејсбук страна на Владата обоени во боите на виножитото...

Преку Иницијативата за рамноправен однос на Владата на Р.М. кон ЛГБТИ лицата во државата, обоени преку 35 објави (речиси сите...

На GayRomeo не е се така виножиткасто

Разбојниците Едвин А. и Адмир П. остануваат зад решетки откако судот им го продолжи притворот за два месеци под сомнение...

Најстарото порно во светот, од пред три илјади години, вклучува и геј двојки

Од рубриката, интересни и кул ЛГБТИ факти од минатото издвојуваме: 1. Во Египет, двајца мажи задолжени за маникирот на кралското семејство,...

Која е најстрејт работа која сте ја направиле?

Во Америка се слави Месецот на гордоста, а шоуто на Џими Кимел го слави на за нив својствен начин. Ги...

Претходната влада ги одбила сите три сценаријата со ЛГБТИ тематика на режисерката Софија Теодор

Во интервју за Фокус, режисерката Софија Теодор ја обвинува поранешната влада за хомофобија, а како што вели не им смета...

Еден од 10 геј мажи бара стрејт партнер

Научниците открија дека еден од десет геј мажи ги привлекуваат стрејт мажи и би сакале да спијат со нив како...
- Реклама -

Популарно