Гејштина

Home Вести Гејштина

Ако си фризер си педерче, ако си мачо маж си само бербер!

Што поисточно толку вашиот фризер е поголем педер. Застарените стереотипи на запад важат за апсолутни вистини во Македонија. Педер си...

Германија на 31-ви август ќе протестира против руската хомофобија

На 31-ви август, во Брлин, Германија ќе се одржи протест под мотото „Проговори, доста ни е!“. Протестот е во знак...

Еден од 10 геј мажи бара стрејт партнер

Научниците открија дека еден од десет геј мажи ги привлекуваат стрејт мажи и би сакале да спијат со нив како...

Интервју со др. Ирена Цветковиќ во однос на предлог-законот за спречување и заштита од...

Беше објавен предлог Законот за спречување и заштита од дискриминација. Веќе беше објавено дека сексуалната ориентација влегува во Законот како...

Геј момче силувано од сопствената мајка за да го „излечи“

Како што јави индиска ЛГБТ група активисти за права, тинејџер од Индија бил присилен од сопствената мајка на секс, како...

Радиоводители избркани од работа поради трансфобични изјави

Водителското дуо на Breаkfast Buzz, њујоршко радио шоу, Кимберли Реј и Бери Бекс се избркани од работа поради трансфобични изјави...

За CocaCola „gay“ е недолично

Во новата, интерактивна кампања на CocaCola, со која на фановите им е дадена можност да персонализираат виртуелна лименка CocaCola, забрането...

40% од ЛГБТ младината размислува за самоубиство

Според најновото обемно истражување во Англија, половина од младите ЛГБТ лица страдаат од ментални здравствени проблеми, а дури 40% размислувале...

Избркан од работа поради својот родов идентитет

Професор од христијански универзитет во Калифорнија бил приморан да ја напушти својата позиција поради својот родов идентитет. Хит Адам Окли по...

Со Firefox ќе управува хомофобот Брендан Еик

Човекот кој во 2008 година финансики го подржа озогласениот California’s Proposition 8 што резултираше со забрана на истополови бракови во таа...
- Реклама -

Популарно