Гејштина

Home Вести Гејштина

Две топки сладолед од истиот вкус – по брачна еднаквост во Австралија

Гигантот за производство и продажба на сладолед, "Бен енд Џерис", повеќе нема да служи две топчиња сладолед од истиот вкус,...

Интервју со фронтменот на отпорот за права на ЛГБТИ лицата во Македонија: Антонио Михајлов

Кој е Антонио Михајлов? Антонио има 32 години, родум од Штип, од 2003 год живее во Скопје. Има завршено додипломски...

Во Македонија изведена првата операција за промена на пол

За прв пат во Македонија, кај 33-годишна транс-жена е извршена операција за промена на полот. Интервенцијата ја изврши тим на...

Геј момче силувано од сопствената мајка за да го „излечи“

Како што јави индиска ЛГБТ група активисти за права, тинејџер од Индија бил присилен од сопствената мајка на секс, како...

Првите фотографии од Кејтлин Џенер

На насловната страница на најновиот „Vanity Fair“ се најде „ослободениот“ Брус Џенер, сега Кејтлин Џенер. Овие се првите фотографии по...

Виножито над Скопје по изгласаните уставни промени

Во средата на 16.07.2014, со 82 гласа за, 6 против и 1 воздржан, без опозиција, во Собранието на Р.М. беше изгласан...

Децата на хомосексуалните двојки уживаат подобра здравствена слика

Студија на Универзитетот од Мелбурн, која разгледувала 315 родители и 500 деца, покажа дека децата на хомосексуалните двојки поседуваат подобро...

Илјадници на првата парада на гордоста во Кипар

Илјадници се појавија на првата геј парада на гордоста во Никозија, главниот град на Кипар, која се одржа вчера. „Прифаќање за...

(ВИДЕО) Транс жени нападнати, претепани и расоблечени во воз во Атланта, САД

Две транс жени биле навредувани и претепани во воз во Атланта додека останатите снимале со своите мобилни телефони и ги...

Отсега на Фејсбук и стикери на гордоста

Фејсбук ги претстави стикерите со ЛГБТ тематика во чест на Месецот на гордоста. На стикерите се прикажани геј и лезбејски...
- Реклама -

Популарно