Рики Мартин и неговото момче Карлос Гонзалес Абела ја раскинаа повеќегодишната врска. Ова го потврдил и портпаролот на Рики Мартин, Хелга Гарсиа за Doslives.com, додавајќи дека Мартин нема јавно да го коментира разделувањето.

42 годишниот хитмејкер во 2008 стана татко на близнаци родени од мајка-сурогат. Веста дека е геј ја соопшти во 2010 година на својот вебсајт, а една година подоцна ја започна врската со Карлос Гонзалес Абела.