Британскиот пеач Сем Смит и официјално го напушти геј плакарот. За „Тhe Fader“ изјави дека неговиот деби албум му е посветен на мажот кој го сакал, но, љубовта не била возвратена.

Минатата недела, во најновото видео на Сем, пеачот ја наговести својата поинаква сексуална ориентација. Имено, во видеото, британската ѕвезда е заљубена во маж кој е во врска со друга личност.

Претходно таблоидите пишуваа за наводна љубовна афера  помеѓу Сем Смит и неговата пријателка и модел Дејзи Лоу, гласини кои тој ги демантирше.

Во интервјуто за The Fader, пеачот додава: „Сакав паметно да го реализирам мојот деби албум, затоа што сакав мојата музика да му се допадне секому, без разлика дали е момче, девојка или коза“

Сем Смит најдобро е познат по мега-хитот „Money On My Mind“, а на патот до светската слава многумина го условуваа како „машката Адел“.

Во продолжение видеото за „Leave Your Lover“